Metsä Menu 56,00
Koskenlaskijajuustolla maustettua kantarellikeittoa ja timjamikrutonkeja L,(G),(VE)
***
Saagan hirvilihapullat, Jallu-kermakastiketta, pottumuusia, pikkelisipulia ja puolukkaa L,
***
Pappilan hätävara – Lakka-tuorejuustomoussea, uuniomenaa, suolakinuskia ja piparia L,(G
Pohjolan aarteet 60,00
Saagan savustettua poropastramia, paahdettua punajuurta ja herkkutattikreemiä L,G
***
Leppälastuilla savustettua merilohta, piparjuuritartarkastiketta, ruisleipämurua, lehtikaalia ja pottuvoita L,(G
***
Voissa paistetut rikkaat ritarit, kuningatarhilloa, lakutomusokeria ja kermavaahtoa
Maailman onnellisin kansa 78,00
Parhaat palat! Kattava lajitelma suomalaisia alkupaloja L,(G)
****
Grillattua poronvasan paahtopaistia ja poromakkaraa, kokonaisena paahdettua maa-artisokkaa ja selleriä, karpaloketsuppia ja riistakastiketta L,(G
***
Pappilan hätävara – Lakka-tuorejuustomoussea, uuniomenaa, suolakinuskia ja piparia L,(G
Kasvimaalta ja metsästä 53,50
Koskenlaskijajuustolla maustettua kantarellikeittoa ja timjamikrutonkeja L,(G),(VE)
***
Rapsakat härkäpapupullat, kukkakaali-perunamuusia, lämmintä lehtikaalipaistosta, puolukkaa ja ruskeakastiketta L,(G),(VE
***
Sokerihuurrettuja jääkarpaloita ja lämmintä nokikahvi-kinuskia L,G,(VE)
HUOM: Pikkujouluaikaan tarjolla pikkujoulumenu 59,00; Jäähileillä täytetty Lapin puuvene on lastattu parhailla itse valmistetuilla alkupaloilla, joita seuraavat lämpimät pöytiin tarjoillut pääruoat. Illan kruunaavat makeat jouluherkut. Voimassa 20.12. saakka.
Haluatko lisätietoa tai kustomoidun tarjouksen?
Ravintola Saagan yläkerrassa on tunnelmallinen Shamaani -kabinetti. Väljästi katettuna suosittelemme 8 henkilölle, tiivistäen 10:lle. Kabinetissa on kelopöytä ja penkit (ei selkänojia).
Ei vielä arvosteluja.
Kiinnostuitko kohteesta Ravintola Saaga / kabinetti?