Satama Areenan toisessa kerroksessa sijaitseva 380 m² Lounge-sali on monipuolinen ja muunneltava tila, joka mukautuu joustavasti erilaisiin tarpeisiin.
Ääntä eristävien siirtoseinien avulla tila voidaan jakaa kuuteen erikokoiseen osaan, joista jokaisella on oma sisäänkäyntinsä, tai yhdistää yhtenäiseksi kokonaisuudeksi.
Tilaisuuden luonteen ja tarpeiden mukaan Lounge-saliin voidaan valita sopiva kalustus, esitystekniikka ja tarjoilut. Tila mukautuu joustavasti erilaisiin käyttötarkoituksiin kokouksista ja koulutuksista juhlaillallisiin ja muihin tapahtumiin.
Tuoliriveittäin järjestettynä saliin mahtuu yli 300 henkilöä, luokkamuodossa 204 henkilöä ja pitkien pöytien ääreen jopa 230 henkilöä.
Lounge-salin erityispiirteenä on mahdollisuus rakentaa aitiomainen tila, josta avautuu suora näkymä Areenatason esiintymislavalle.
Tilaan voidaan toteuttaa myös tapahtuman tarpeiden mukainen esiintymislava, baaripisteitä sekä valaistus- ja äänentoistoratkaisut. Monipuoliset kalustusmahdollisuudet ja laadukas esitystekniikka mahdollistavat tilan muokkaamisen juuri tapahtuman luonteeseen sopivaksi..
Olipa kyseessä yritystapahtuma, seminaari tai juhlatilaisuus, Lounge tarjoaa joustavuutta, tyylikkyyttä ja toimivuutta, jotka tekevät jokaisesta tapahtumasta ainutlaatuisen.