QIGONG – KIINALAINEN VOIMISTELU
30min – 60 min / 75min – 120min (ulkona tai sisällä)
Qigongia harjoittavat ympäri maailmaa terveyden ja hyvinvoinnin vaalijat, mutta myös sisäistä voimaa kehittävät taistelulajien harjoittajat sekä rauhan ja oivalluksen etsijät. Harjoituksissa on mukana mm. voimistelullisia liikkeitä, hitaita virtaavia liikkeitä, staattisia asentoja ja meditatiivisia hetkiä. Harjoitukset rentouttavat, nostavat energiatasoa ja lisäävät sisäistä selkeyttä.
MUUTA
Qigongia kuuluu perinteisesti tehdä luonnon keskellä tai puistossa, mutta se toimii myös hyvin sisällä.
45-60min harjoituksessa lyhyt taustoitus lajiin. 30min vain suoraan harjoitusta sovitussa paikassa. Pidemmässä kokonaisuudessa tulee myös qigongin periaatteita, joilla jokainen voi löytää lisää hyvinvointia ja voimavaroja arkeen ja vapaa-ajalle.
Ilman äänentoistoa 60 henkilö salissa / kentällä. 40 ihmistä metsässä. Qigongia kiinalaiset ovat tehneet täysissä stadioneilla, jos on äänentoistoa ja tilaa, niin ei rajoja osallistujamäärälle.
Jarko Taivasmaa on opiskellut qigongia Yhdysvalloissa ja opettanut qigongia vuodesta 2005 yrityksissä, teatterikorkeakouluissa, yksityishenkilöille kursseilla, viikkotunneilla ja retriiteillä.
AVAINSANAT
Qigong, palautuminen, stressinhallinta, työhyvinvointi, energiatasot, mindfulness, kehonhuolto, sisäinen selkeys, liikemeditaatio.
ASIANTUNTIJA JA TOTEUTTAJA: Jarko Taivasmaa / Taivasmaa Realms
Kokonaisuuden suunnittelusta ja toteutuksesta vastaa Jarko Taivasmaa, joka on kouluttaja, toimintaterapeutti (YAMK) ja qigong-opettaja (kiinalainen voimistelu). Hänellä on yli 20 vuoden kokemus läsnäolomenetelmien opettamisesta kursseilla, retriiteillä ja yrityksissä. Taivasmaa on myös suorittanut opettajan pedagogiset opinnot. Hän uskoo vuorovaikutuksen ja ihmiselle lajityypillisen toiminnan voimaan – nämä yhdistyvät pitkälle psykologisessa turvallisuudessa, josta hän on tehnyt opinnäytetyönsä parhaalla arvosanalla osana sosiaali- ja terveysalan palvelujen ja liiketoiminnan johtamisen tutkintoa.
Taivasmaa uskoo uuden luomiseen. Hän kehitti Metsään uppoutumisen menetelmän, kun aloitti yhteistyön Suomen luontokeskus Haltian kanssa (2013), ja on kouluttanut menetelmän ohjaajia yli 40 kpl vuosien varrella. Taivasmaa on kirjoittanut aiheesta Metsässä-kirjan (Otava 2019) ja ollut aiheen kanssa mediassa esillä. Katso esimerkiksi Ylen innostava juttu ja toimittajan videoreportaasi metsään uppoutumisesta:
https://yle.fi/a/3-10967946
Ilo olla luomassa merkittävää kokemusta ihmisillenne!
Parhain terveisin,
Jarko Taivasmaa